Zarządzanie kapitałem intelektualnym

W  pracy magisterskiej obronionej w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (1995) dokonałem analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa METALPLAST Oborniki Wlkp. Moją uwagę w 1994 r. zwróciła ubogość danych, jakie zawarte są w bilansie przedsiębiorstwa – w szczególności brak informacji na temat wartości zasobów ludzkich oraz jego pozycji rynkowej (relacje z klientami i dostawcami, siła marki itp.). Na bazie tych przemyśleń opracowałem w 1994 r. wzorzec pomiaru aktywów niematerialnych, który uwzględniłem w swojej pracy magisterskiej. Nie znałem wówczas prac Nortona i Kaplana (Balanced Scorecard) – gdy na nie natrafiłem w 1998 roku okazało się, że istnieje wiele podobieństw między modelem zaprezentowanym w mojej pracy magisterskiej, a modelem BSC (Zrównoważona Karta Wyników). W ten sposób wykrystalizowały się moje zainteresowania badawcze (aktywa niematerialne, relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem i tp.). Po powrocie ze Stypendium Marie Curie we Wiedniu opracowałem Raport o kapitale intelektualnym (KI) Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (przy wsparciu prof. dr hab. Mariana Goryni, ówczesnego Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą AE w Poznaniu) prowadząc własne badania empiryczne w ramach uczelni. Wyniki Raportu zostały także zaprezentowane przeze mnie m.in. na konferencji OECD w Paryżu w 2005 r. Skrót Raportu w formie prezentacji jest nadal (2018) zamieszczony na stronie internetowej OECD, a sama publikacja jest często cytowana w literaturze światowej dotyczącej pomiaru Kapitału Intelektualnego uczelni. Na bazie doświadczeń związanych z pomiarem KI AE w Poznaniu, złożyłem wniosek o grant MNiSzW w 2010 r. dotyczący pomiaru KI w niepublicznych szkołach wyższych. Wniosek otrzymał finansowanie, a na bazie jego wyników postała monografii naukowa pt. Aktywa intelektualne niepublicznych szkół wyższych w Polsce (AFiBV, Warszawa 2012).
W grudniu 2014 roku zorganizowałem międzynarodową konferencję pt. „Intellectual Capital&Education 2014” w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Zrealizowałem projekt własny NCN dotyczący kapitału intelektualnego niepublicznych szkół wyższych. Uczestniczyłem także w grancie NCN realizowanym
w Politechnice Gdańskiej pod kierownictwem prof. Marcina Sikorskiego. Projekt dotyczył roli, jaką pełni intranet w kapitale intelektualnym przedsiębiorstwa. W ramach zainteresowań badawczych zarządzaniem wiedzą swoją uwagę skierowałem na kwestię przeładowania informacyjnego information overload oraz gospodarki uwagi (attention economy) a także pokolenia Y.

Najważniejsze projekty i granty badawcze związane z obszarem „Zarządzanie kapitałem intelektualnym”:

  • Kapitał intelektualny niepublicznej szkoły wyższej, Okres realizacji: 2010-2012. Miejsce realizacji: Gnieźnieńska Wyższa Szkoła Humanistyczno-Menedżerska „Milenium”, Wydział Zarządzania i Marketingu, Konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Wpływ portali intranetowych na rozwój zarządzania wiedzą w organizacjach usługowych. Okres realizacji: 2012-2014. Projekt NCN, nr projektu: 155495; Miejsce Realizacji: Politechnika Gdańska, Wydział Zarządzania i Ekonomii. Kierownik projektu: prof. dr hab. Marcin Sikorski.
  • Kapitał Intelektualny Powiatów Polskich, NCN, Okres realizacji: 2014-2017. Miejsce realizacji: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Grant numer: 2013/09/B/HS4/00476.